Jak na renovaci starého nábytku?
Krásný příborník po prababičce, stará komoda či kredenc. Kdo by si nechtěl zařídit venkovskou chalupu v tradičním duchu? Obzvlášť pokud jste pěkný nábytek zdědili, a nemusíte tak objíždět starožitnictví nebo nakupovat v obchodních centrech moderní kousky, které se do chalupy vůbec nehodí.
Jenomže starý nábytek bude samozřejmě vyžadovat jistou péči, než ho začnete používat. Jak si tedy s renovací poradit?
Chemie nebo dávka trpělivosti?
První věc, kterou jistě budete řešit, je odstranění nátěru. Detaily sice můžete doladit smirkem, ovšem pokud byste měli velký kus nábytku smirkovat úplně celý, pravděpodobně se pořádně zapotíte. Výsledků docílíte rychleji pomocí horkovzdušné pistole a vibrační brusky. Každopádně to chce pořádnou dávku trpělivosti, ale výsledek stojí za to!
Chemické odstraňovače starého nátěru mohou zase nadělat pěknou neplechu
Jestliže se totiž pod nátěrem nachází dřevo, je možné, že nasákne odstraňovačem a nový lak potom začne puchýřovatět. Ideální řešení se nabízí v podobě louhu, který na rozdíl od odstraňovačů na bázi organických rozpouštědel puchýře nedělá.
Vyzkoušejte louh v granulích ředěný s vodou, ale dejte pozor, aby louhu byla jen čtvrtina. Pak stačí svařit vodu a zalít. Vylouhovaný nábytek však musíte nechat minimálně dva měsíce perfektně vyschnout! V každém případě byste měli pracovat opatrně, rozhodně vždy mimo dům a co nejdál od dětí. Určitě si také chraňte ruce a oči. Louh je žíravina a způsobuje hluboké rány! Nikdy nelouhujte dýhovaný nebo ohýbaný nábytek či nábytek novodobý s prvky překližky a dřevotřísky.
Jak vyzrát na narušená místa?
Záleží na vás a na daném kusu nábytku. Pokud chcete, můžete vyměnit chybějící části, skla a podobně. Rozhodně je však třeba zatmelit díry. Určitě se poohlédněte po korekčních tyčinkách, které se vyrábějí v mnoha barvách. Vy si prostě vyberete tu nejvhodnější. Na silně narušená místa použijte drátěný kartáč. Postupně dřevo namáčejte a pečlivě drhněte.
Dřevo zůstane tvrdé a bude odolnější. Počítejte s tím, že na závěr budete nábytek natírat lakem nebo voskem. Ideální je použít lazurovací lak a poté nábytek ještě jednou přetřít polomatným lakem.
Co provést s mořidlem?
Jestliže nábytek už jednou renovovaný byl a je natřený mořidlem, odstranění nátěru bude trochu komplikovanější. Na místě, které není příliš viditelné, zkuste kousek obrousit smirkem. Pokud zjistíte, že mořidlo je zapuštěné hlouběji než 1 mm, je zbytečné nábytek brousit. Ani louh nepomůže. Ten funguje na povrchové nátěry jako na lak a barvu, ale na vsakovatelné nátěry nikoliv. V tomto případě se tedy spíše obraťte na odborníky.
Pingback: Nebankovní půjčky - výhody a nevýhody