Jaká je ideální psí bouda? Ta, kterou vyrobíte na míru

Psí boudu si většina z nás představí jako malou dřevěnou budovu, která je útočištěm pro psa a poskytuje mu v létě úkryt před sluncem a v zimě před mrazem. Pravdou však je, že ideální psí bouda je ta, kterou si vyrobíte na míru.

S jak velkým vnitřním rozměrem je potřeba počítat?

Velikost boudy závisí na velikosti psa. Důležitá je výška psa v kohoutku a výška sedícího psa měřená od temene hlavy k zemi. Z těchto údajů lze vypočítat minimální vnitřní rozměry boudy. Na každý centimetr výšky psa by mělo připadat přibližně 9 centimetrů čtverečních podlahové plochy potřebné uvnitř psí boudy. To znamená, že pes měřící 40 cm ve výšce ramen bude potřebovat podlahovou plochu 360 cm2, tedy 0,36 m2. Šířka dvířek by měla být alespoň 1/3 šířky boudy. Kromě toho by měl být uvnitř boudy prostor navíc, aby se pes mohl snadno otočit. Většina majitelů mazlíčků bohužel neřeší prostor uvnitř boudy, ale spíše to, jak naučit psa aport.

Nejdůležitější je výška boudy

Pokud jde o výšku boudy, obecně platí, že by měla být zhruba o 5 cm vyšší než kohoutek psa. To mu poskytne dostatek prostoru pro hlavu a zajistí, že bude moci pohodlně sedět, aniž by se krčil. Pokud je psí bouda příliš nízká, pes nebude moci správně sedět a bude se cítit stísněně. Pokud je naopak příliš vysoká, může mít potíže se vstupem do ní a vylézáním a v zimě se nebude moci zahřát. Vchod do boudy by měl být tak akorát velký, aby se pes mohl snadno dostat dovnitř a ven.

Zajistěte psovi dostatečné větrání

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba při stavbě boudy pro psa zvážit, je větrání. Bouda musí mít dobré větrání, aby se pes nedusil nebo nepřehříval. V zimě musíme zajistit, aby vzduch neunikal škvírami v boudě a aby se v ní nehromadila vlhkost uvnitř. V létě naopak musíme zajistit dostatečné proudění vzduchu. I podlaha boudy by měla být vyrobena z materiálů, které se snadno čistí a nezadržují vlhkost. Nejčastěji se k tomuto účelu používá beton. Je však možné použít také asfalt nebo linoleum. Abyste zamezili vzlínání vlhkosti do boudy, postavte ji na nožičky nebo alespoň podstavec, který boudu odizoluje od země. Jestliže jste sehnali psí boudu s dopravou zdarma ve výhodné nabídce, na detaily jste asi příliš nehleděli. I tak ji ale můžete přizpůsobit tak, aby vyhovovala vám i psovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *