Co všechno může ovlivnit odhad ceny nemovitosti

Není výjimkou, že jedna a tatáž nemovitost může být různými experty ohodnocena na různé částky. Na co je třeba si dát pozor a co byste o této poměrně složité disciplíně měli vědět? Pojďte se spolu s námi podívat na to, jak by měl odhad ceny nemovitosti správně vypadat.

Určitě se nesnažte do něčeho podobného pouštět sami, například prostým porovnáním s cenami, za které se prodávají obdobné nemovitosti okolo vás.

Kupní cena, obvyklá cena a co jsou vlastně zač

Běžný odhad nemovitostí pracuje s kupní cenou. Jde o částku, za níž je možné nemovitost reálně prodat (nebo pořídit). Ovšem nejde o nic, co by bylo možné stanovit striktními odhadními tabulkami. Jde pouze o dohodu mezi vámi a kupujícím, nic jiného v tom není.

Nezáleží na tom, jestli poptáváte odhad ceny bytu nebo odhad ceny domu, zajímat by vás měla také cena obvyklá. To je ta, na níž vaši nemovitost ocení znalec (s ohledem na podobné nemovitosti ve vaší lokalitě) a jde o sumu, kterou můžete reálně žádat (ale jak říkáme, konečná dohoda záleží na vás a kupujícím).

Co je cena zjištěná a zadlužitelná?

Tím to však v případě odhadu ceny pozemku apod. rozhodně nekončí. Další cenu je nutné určit na základě ministerského oceňovacího předpisu, jež má zajistit daňovou spravedlnost, této ceně říkáme zjištěná.

A konečně je tu i cena zadlužitelná, jež je důležitá pro banky, které vám na nemovitost poskytnou hypotéku. Je obvykle nižší než v případě kupní ceny a může nepříjemně zaskočit všechny, kdo nemají dostatek finančních prostředků k tomu, aby rozdíl doplatili.

Že vám jde z toho všeho hlava kolem? Pak vyzkoušejte nezávazný odhad nemovitostí online na stránkách Maxima.cz. Stačí vyplnit formulář a vše potřebné se dozvíte e-mailem. A je jen na vás, jak se v případě potřeby zařídíte. Vše je opravdu zdarma a bez dalších závazků – nic tedy neplatíte ani ve chvíli, kdy služby této realitní kanceláře nakonec nevyužijete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *