Bezvadný sádrokarton: Kde všude ho využijete, a kterou variantu zvolit?

Zkušenému řemeslníkovi se v souvislosti se sádrokartonem okamžitě vybaví jeho široké spektrum využití. Pravdou je, že si tyto tvrzené desky skutečně zaslouží přízvisko „multifunkční“ – uplatnění nachází u novostaveb i při rekonstrukcích a opravách. Hodily by se vám praktické příklady a důležité informace, které je dobré základním materiálu suché výstavby vědět?

Proč je tak oblíbený a k čemu se využívá?

Prakticky každé bydlení má slušný potenciál, jenomže mnohdy se ho podaří využít až po rekonstrukci. Co s tím, když se nechceme vydat cestou klasických stavebních úprav neboli mokré výstavby? Díky sádrokartonu je cesta k vynikajícímu výsledku mnohem jednodušší. Ať už jsou vašim cílem snížené stropy, příčkou rozdělená místnost nebo třeba předsazené stěny, s panely z lisované sádrové hmoty, která tvoří sendvič se dvěma silnými kartony papíru nebo těžkými laminátovými podložkami, ho umožní dosáhnout poměrně snadno a rychle.

Sádrokarton je zkrátka základním kamenem suché výstavby. Je cenově dostupný, práci s ním zvládne i méně zkušený realizátor, a oproti mokré stavbě navíc šetří spoustu času,

Na otázku, zda je možné desky použít jako nosné stěny, nám odpověděli odborníci na sádrokarton Ostrava z řemeslnického cechu Ekomplex – většinu typů tímto způsobem použít nelze, nicméně někteří výrobci skutečně vyrábí varianty, které k danému účelu posloužit mohou.

K čemu slouží jednotlivé druhy sádrokartonu?

Sádrokartony nejsou všechny stejné. Nabízí různé vlastnosti, a proto se využívají v rámci diametrálně odlišných aplikací. Výrobci je odlišují barevně: kromě základních bílých desek narazíte také na modré s vylepšenými akustickými vlastnostmi, růžové „protipožární“ a zelené do míst se zvýšenou vlhkostí.

Jak se sádrokartonem pracovat?

Požadovaných rozměrů dosáhnete pomocí pily „ocasky“ nebo odlamovacích nůžek. Otvory do desek uděláte nebozezem či vrtačkou. Dbejte na to, aby nebyly příliš blízko u sebe, utrpěla by tím celková pevnost konstrukce a hrozilo by, že se deska zlomí.

Po pečlivém zatmelení a zabroušení spár můžete na povrch desek aplikovat barvu. Malíři Ostrava z EKOMPLEXU však připomínají důležitost penetrace. Díky ní se vyrovná savost plochy a nátěr bude působit celistvě, čistě a souvisle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *