Domácí studna: Kopat, nebo vrtat?

Pokud se chystáte posunout úroveň nezávislosti svého bydlení zase o kus dál, určitě vás zajímá, jak se vypořádat s dodávkou vody. Máte-li na zahradě její zdroj, můžete si gratulovat. Ale ještě než se pustíte do realizace studny, důkladně si rozmyslete, zda je pro vás výhodnější se vydat cestou kopané, nebo vrtané varianty.

Nejde „jen“ o způsob hloubení

Domácí studna je bezesporu velká deviza, která majiteli poskytuje nezaměnitelný pocit nezávislosti na rozvodné síti a současně zase o něco zvyšuje hodnotu příslušné nemovitosti. Jenomže aby tomu tak bylo, musí správně fungovat. Prvním stěžejním krokem je proto rozhodnutí mezi tradiční kopanou a modernější vrtanou studnou. Rozdíl však není pouze v technice hloubení – obě technologická řešení nabízí specifické výhody i negativa.

Zatímco v minulosti převládaly kopané studny, dnes se většina lidí přiklání k vrtání. Důvodem je fakt, že právě díky vrtané studni, která dosahuje podstatně hlouběji, lze přistupovat k mnohem kvalitnější podzemní vodě – a tu poté využívat i jako pitnou.

Výhody a nevýhody kopané studny

Kopanou studnu si do hloubky cca 3 metrů vykopete sami, a to i bez přípravného vrtu. Proces realizace je šetrnější (není zapotřebí vrtná technika) a voda se v ní akumuluje rychleji, což oceníte při jednorázovém větším odběru. Údržba je oproti vrtané studni levnější, ale je třeba vzít na vědomí, že vstupní náklady může navýšit typ podloží (čím pevnější, tím je výkop dražší).

Pominete-li kvalitu vody, která je kvůli mělké hloubce nižší, počítejte s jejím nedostatkem během období sucha a v době zimních holomrazů. Množství vody v kopané studni je obecně závislé na úhrnu srážek.

Výhody a nevýhody vrtané studny

Kromě toho, že s pomocí vrtné techniky lze vyhloubit vrt až desítky metrů hluboký, a tím zajistit přístup ke kvalitnější vodě, nabízí vrtaná studna i další podstatné výhody. Především pak stabilnější množství vody a možnost jejího využití jako vody pitné.

Výstavba vrtané studny je rychlá a technologicky nenáročná (sami ji ale nezvládnete), ale vrt není možné dodatečně prohloubit.

Resumé? Pokud vám jde o kvalitu a stabilní množství vody, jednoznačně se přikloňte ke studni vrtané. V opačném případě se klidně pusťte do kopání – ale raději to ještě jednou zvažte, abyste svého ukvapeného rozhodnutí jednou hořce nelitovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *