Poradíme, jak si doma vyčistit zlato a zlaté šperky
Než zamíříte se svými zlatými šperky přímo do zlatnictví, abyste jim navrátili jejich původní lesk a nádherný vzhled, vyzkoušejte některé domácí metody, které vás nebudou stát, pokud jde o finanční náklady, téměř nulovou částku. Investovat budete muset jen minimum času. Profesionální čištění totiž může být stejně kvalitní, jako čištění doma. Metody se různí a vy si můžete vybrat tu, která vám přijde nejšetrnější.
Skvrny na zlatých špercích
Ať už jde o zlaté prstýnky nebo řetízky, po čase na nich můžete zpozorovat různé skvrny, které rozhodně nedělají dobrotu. Zlato je velmi pevný a odolný materiál, nemusíte se tak obávat, že byste některou tvrdší metodou povrch zlata narušili.
Pokud jde o skvrny, v tomto případě vám může pomoci jediné. Něco kyselého, ideálně citronová šťáva, která je stále poměrně šetrná. Čištění provádějte hadříkem, který je jen lehce v tekutině namočen. Pokud s touto metodou neuspějete, je na řadě již zmíněné zlatnictví, odkud se k vám šperk dostane jako nový.
Skvrny způsobené stářím a nepravidelným čištěním
Nikdo z nás si příliš nezakládá na tom, že pravidelně vyčistí šperky. Tato činnost nastává až ve chvíli, kdy se na prstýnku nebo řetízku objeví viditelné znečištění. Máte hned několik možností, jak zakročit. Je možné použít speciální odmašťovací prostředek, který zároveň působí jako velmi dobré čistidlo. Prostředkem jednoduše hadříkem nebo jemným kartáčkem vyčistíte povrch zlatého šperku. Ačkoli je zlato odolné, i tak je dobré při použití kartáčku příliš netlačit a zvolit raději měkký kartáček – na zuby je ideální. Čistoty ale můžete docílit i tak, že povaříte šperk ve vodě, do které jste předtím přidali trošku saponátu.
Všechny domácí metody na čištění zlatých šperků jsou velmi účinné, ale jen v případě, že se nejedná o znečištění způsobené časem. Pokud jste šperky nečistili několik let, jsou viditelné známky stáří, je vhodné šperky nechat vyčistit v klenotnictví, kde bude brán ohled na jejich stáří.