Jak vyzrát na mravence?

Mravenci jsou zcela jistě užitečný lesní hmyz, ale v domácnostech nebývají vítanými hosty. Jak si s nimi rychle a účinně poradit?

Myslete dopředu

Pokud máte doma mouku, cukr, nebo strouhanku uložené pouze v papírových sáčcích, pro mravence je hračka tuto bariéru překonat. Proto nebude na škodu ukládat potraviny do uzavíratelných dóz, dobře těsní a mravenci se do nich nedostanou.

Co když objevíte mravence v bytě?

Pokud se mravenci v bytě již objevili, je dobré snažit se vystopovat, kudy se do domácnosti dostávají. Nejčastěji to budou škvírky, skulinky okolo dveří a oken. Budou se snažit dostat do kuchyně, spižírny či sklepa. Nezapomeňte, že mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich. Právě toho se dá využít v boji proti mravencům, ať už v bytě, tak na zahradě.

Protože i mravenci na zahradě mohou představovat problém, obzvlášť pro pěstitele ovocných dřevin. Rostliny napadené mravenci začínají žloutnout, tento jev je způsoben kyselinou mravenčí, která rostliny poškozuje. Mravenci také poškozují zárodečná stadia květů, z nichž vznikají plody, které jsou potom viditelně deformované.

Jak tedy na mravence?

Existují přírodní prostředky, jak se mravenců zbavit. V zahradě vsaďte na silně vonící bylinky. Výborným pomocníkem je česnek, levandule, ale také hřebíček. Použít můžete i syntetické přípravky, určené přímo k hubení mravenců. Seženete je ve formě granulí či gelu, existují také „domečkové“ návnady na mravence, které mravenci zanáší do svých mravenišť. Aplikují se do míst, po kterých mravenci nejčastěji putují.

Jak se zbavit mravenců v bytě?

Snadno dostupnými prostředky jsou například:

  • citron, ocet: silné aroma mravence spolehlivě odpudí
  • bylinky a koření: hřebíček, máta, skořice, kari
  • čára nakreslená bílou křídou v místech, kudy mravenci pronikají, mravence zažene nazpět

Obecně se dá říci, že pokud se rozhodnete pro použití bylinek či koření, musíte počítat s tím, že aromatické látky časem vyprchají a ochrana přestane fungovat. Bílá křída se hodí hlavně v suchém prostředí, v bytě to není problém, ale při ochraně zahrady musíte po dešti čáru namalovat znovu, jinak by již nebyla účinná.

Syntetické přípravky lze sehnat v mnoha provedeních, používají se hlavně k aktivnímu hubení. Často bývá pamatováno i na nezávadnost pro domácí mazlíčky, což je jistě příjemný bonus.

Existuje tedy mnoho různých způsobů, jak na mravence. Nyní je jen na Vás, jaký si vyberete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *