Domácí pěstírny zeleniny se těší velké oblibě. Pořídit si je může každý, a to nejen do bytu

Pokud vás už nebaví čekat na sezónní zeleninu, nebo nemáte možnost si venku založit vlastní záhonek, určitě byste měli zvážit možnost založit si vlastní vnitřní pěstírnu. Ta se těší v posledních letech velké oblibě, a to nejen mezi lidmi, kteří se věnují pěstování trochu jiných rostlin. Naopak si tento trend našel velkou popularitu i mezi běžnými zahrádkáři, kteří si tak mohou vypěstovat vlastní zeleninu i během chladnějších měsíců.

Základem je dostatek prostoru a kvalitní osvětlení

Podobně jako většina projektů vyžaduje i vlastní pěstírna trochu vašeho času a také nemalé investice. Ty se vám však v průběhu času vyplatí, a to v podobě čerstvé zeleniny či jiných rostlinek, z nichž budete mít užitek. V ideálním případě byste měli disponovat alespoň jednou místností, kde si budete moci založit vlastní pěstírnu se vším všudy.

Úplným základem jsou květináče, do nichž budete moci semínka či rovnou rostlinky nasázet. Každopádně je dobré už dopředu vědět, jak velký prostor budete moci využít. Samozřejmostí jsou také zářivky, s nimiž jednoduše nasimulujete sluneční svit – mezi jedny z předních výrobců LED osvětlení se řadí například firma Viparspectra. Kromě toho nezapomeňte ani na kvalitní substrát, hnojivo a případně i speciální stan pro urychlení růstu.

I menší pěstírna vám pomůže vypěstovat zeleninu pro celou rodinu

Založení vlastní pěstírny je vhodné i pro úplné začátečníky, kteří nemají s pěstováním prozatím žádné zkušenosti. V každém případě však musíte počítat s určitými investicemi, jelikož pěstování v interiéru bohužel není zadarmo. Nejvíce samozřejmě zaplatíte za svícení, jehož délka se liší podle cyklu růstu rostlinek – obvykle se tak jedná o 12 až 18 hodin. Celková potřeba se pak odvíjí od typu zářivek – již zmíněná firma Viparspectra vyrábí pouze LED panely, u nichž je spotřeba výrazně nižší než u klasických zářivek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *