Komínové komponenty: Aby měl váš komín dobrý tah

Komín je klíčovou součástí většiny domů – plní důležitou funkci, když odvádí spaliny, například z kotle na uhlí nebo z krbových kamen, kde vytápíte dřevem. Aby měl váš komín dobrý tah, je nutné dobře vybrat komínové komponenty.

Funkce komínu

Komín odvádí z domů nebo jiných objektů spaliny. Napojen může být na kotle, krby nebo kamna i další spotřebiče, u nichž je nutné zajistit odvod spalin. Aby komín odváděl spaliny efektivně, je důležitý tzv. tah komína, který vzniká rozdílem mezi hustotou spalin a okolního vzduchu. Tah komína je závislý i na jeho výšce a průměru, stejně jako na kvalitně zvolených komínových komponentech, jako jsou například kouřovody.

Základní části komínu

Komín se skládá z komínového průduchu, komínového pláště, sopouchu (trouby spojující spotřebič s komínem), vymetacího otvoru, komínové hlavy a půdice. K důležitým komponentům patří také komínová dvířka. Komín může být zakončen komínovou stříškou, která ho ochraňuje před povětrnostními vlivy.

Specialista na komínové komponenty

Prodejem komínových komponentů se na českém trhu zabývá společnosti CIKO, která komínové systémy vyvíjí na základě dlouhodobě získávaných zkušeností. Její komínový program zahrnuje zděné komíny, nerez komíny, komínové vložky a další komínové komponenty, například komínové stříšky, pro kompletní stavbu komína.

Pro správný tah komína

Součástí nabídky jsou i kominické potřeby, které jsou nepostradatelné pro údržbu komína. Kontrolovat komíny a spalinové cesty minimálně jednou za rok nařizuje lidem platná legislativa. Týká se to všech druhů spotřebičů, ať už jsou to krby, kamna, kotle nebo sálavá topidla.

Konec konců, starost o komín je v zájmu každého z nás. Protože jen dobře postavený komín, o který je pravidelně pečováno, bude mít dobrý tah. A ten je předpokladem efektivního vytápění.

Silvaplana Engadin Roof Tiles - scratsmacker / Pixabay
scratsmacker / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *