Nad zem nebo pod zem? O to jde u zavlažovacího systému
Když připravujete závlahový systém pro novou zahradu, asi první otázkou, kterou řešíte, je zda ho nainstalujete nad zem nebo pod zem. Konečně rozhodnutí záleží na tom, zda si můžete a zda vůbec chcete na zahradě kopat a také, jestli ustojíte představu, že minimálně první rok po instalaci vaše zahrada nebude vypadat jako ze žurnálu. Podzemní i nadzemní zavlažovací systémy mají svá pro i proti a je dobré o nich vědět dříve, než se pustíte o jejich stavby.
Podzemní zavlažovací systém
V případě podzemního zavlažovacího systému musíte více plánovat. Rozhodně si nakreslete alespoň to, kudy povedou jednotlivé větve systému a kde budou obslužné šachty na ventily a na řídící jednotku. Pokud má zahrada více zón, které je třeba zavlažovat, lze centrální zavlažovací jednotku – v případě potřeby i s čerpadlem – umístit do sklepa nebo skladovacích prostor. Pokud budete jako zdroj vody pro zavlažovací systém využívat studnu, můžete do sklepa rovnou nainstalovat také čerpadlo nebo vodárnu.
Jak silný zdroj elektřiny?
Pokud napojíte zavlažovací systém na studnu, musíte počítat s tím, že bude třeba zajistit pro vodárnu zásuvku na 230 V s jištěním alespoň 16 ampérovým jističem. Výhodou umístění řídící jednotky a čerpadla do sklepa je mimo jiné také dobrá přístupnost a zajištění ochrany před počasím. Nevýhodou může být horší signál bezdrátového internetu v případě, že máte bezdrátově řízenou jednotku.
Nadzemní zavlažovací systém
Nadzemní zavlažovače se obecně upřednostňují, pokud je na zahradě málo místa, protože nevyžadují rozkopání zahrady. Nejběžnější typ nadzemního systému se skládá z ventilové skříňky s jedním nebo více ventily a zahradní hadice s připojenými zavlažovacími hlavicemi. Některé systémy používají nízkotlaké zavlažovací hadice, které zavlažují rostliny přímo ke kořenům. Mezi výhody tohoto systému patří snadná instalace, jednodušší údržba a menší pravděpodobnost ucpání v důsledku vniknutí kořenů. Hlavní nevýhodou je především nadzemní instalace. Budete tedy muset dávat pozor při sekání. Na druhou stranu ale bývají nadzemní zavlažovací systémy mnohem jednodušší a díly na ně snadno seženete v jakémkoliv eshopu zabývajícím se závlahami zahrad.