Dokonalé zavlažování trávníku je alchymie. Jak na něj?

V České republice pokryjí běžné srážky zhruba třetinu až polovinu potřebné vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. Zbytek je potřeba doplňovat uměle. Množství vody, které trávník týdně potřebuje, závisí na typu půdy – velmi propustné písčité substráty potřebují více závlahy než například hlinité půdy. Pravidlem je 25 až 40 litrů vody na metr čtvereční, což odpovídá zavlažování s intenzitou zhruba 1 mm na metr čtvereční.

Jak na efektivní zavlažování trávníku?

Trávník můžete zavlažovat pomocí konve. To je jasné. Komu by se s ní ale chtělo běhat po zahradě. Většina majitelů trávníků k zavlažování využívá hadice s postřikovači. Dalo by se říci, že jde o jakousi modifikaci poloautomatických zavlažovacích systémů, kterou je možno zároveň napojit na časovač a rozvrhnout si tak odpovídající objem zálivky v průběhu celého dne. Pro větší plochy je ale efektivnější použít automatický zavlažovací systém. Nejdůležitější je zalévat pravidelně a rovnoměrně, aby trávník nevysychal a zůstal zdravý. Přelévání je stejně špatné jako nedostatečné zalévání, proto je důležité najít správnou rovnováhu.

Kdy zalévat trávník?

Nejlepší je zavlažovat trávník pomalu a rovnoměrně, aby voda pronikla hluboko do půdy. Tím se zabrání odpařování a podpoří se růst kořenů do hloubky. Důležité je také vyhnout se zalévání za horka, protože to může trávník poškodit. Pokud si nejste jisti, kolik vody váš trávník potřebuje, je dobrým pravidlem koncipovat zavlažovací systém tak, aby trávník distribuoval přibližně 2 cm vody týdně. To lze provést pomocí zahradní hadice se zavlažovacím nástavcem nebo s využitím postřikovačů. Pomoci může v tomto ohledu také automatická kapková závlaha, na kterou seženete veškeré komponenty na e-shopu zabývajícím se závlahami zahrad.

Kolik vody potřebuje trávník?

Většina trávníků potřebuje během vegetačního období od jara do podzimu 600-800 mm srážek na metr čtvereční. Některé druhy založené na velmi propustných písčitých substrátech (např. greeny golfových hřišť) potřebují ještě více vody. Dokonalé zavlažování trávníku je alchymie, při níž je třeba vzít v úvahu mnoho proměnných, jako je typ půdy, druh trávy, množství stínu, velikost a sklon trávníku, klima atd. Doporučená frekvence zalévání trávníku se mění také v závislosti na jeho stáří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *