Instalaci podzemního závlahového systému zvládnete i svépomocí

Rádi byste zahradu zalévali automaticky, ale nechce se vám platit za drahé zhotovení automatizovaného zavlažovacího systému? Tak to zkuste sami. Jestliže jste alespoň trochu zruční, neměla by být instalace zahradní závlahy vlastními silami vůbec žádný problém.

Pravidla, která je potřeba dodržet

Menší i rozsáhlejší závlahový systém musí být osazen elektromagnetickými ventily. Ty jsou buď všechny na jedné větvi anebo jsou rozděleny do sekcí. Potrubí, jimž je k ventilům přiváděna voda, je především při jejich zavírání vystaveno velkým tlakům, proto je potřeba, aby bylo vyrobeno z opravdu odolné a pevné tlakové trubky, která by zároveň měla mít menší průměr než samotné ventily. Jestliže je tlak na elektromagnetické ventily příliš velký, bude potřeba mezi ně a zdroj vody vsadit ještě redukční ventil. Každá větev by pak měla mít ještě hlavní kohout, kterým bude možné ji v případě poruchy okamžitě uzavřít a zamezit tak čerpadlu pro závlahy dále zvyšovat tlak v porušeném potrubí.

Praktická stránka věci

Asi nejpracnější částí instalace závlahového systému bude vložení všech jeho součástí do zeměElektromagnetické ventily pokládejte do díry předem vysypané štěrkem nebo kačírkem a přiveďte k nim elektrický napájecí kabel. Vršek šachty zakryjte pevnou deskou a srovnejte s terénem. Ventily by měly tak být kdykoliv přístupné, ale zároveň nepřekážet v terénu. Programovatelnou řídicí jednotku propojte na svorkovnici s ventily ze šachty a nainstalujte ji na dobře přístupné místo, například do sklepa domu anebo do garáže.

Instalace potrubí

Ještě předtím než poprvé kopnete do země, vyznačte si polohu všech zavlažovacích trysek například štěrkem. Poté provázkem propojte jednotlivé body. Vznikne vám tak síť zavlažovacího systému a uděláte si jasnou představu. Poté se můžete vrhnout na vykopání kanálu na potrubí v hloubce alespoň 25 cm a na dno výkopu položit fólii chránící proti vlhkosti. Vedle výkopu si rozložte všechny prvky, které do systému budete instalovat. Máte vše? Nebo je potřeba ještě něco dokoupit? Na to je teď ten správný čas. Nařežte trubky na požadovanou délku a celý systém sestavte a nainstalujte do výkopu. Před zahrabáním každou větev otestujte, abyste si byli jisti, že je vše funkční a nebudete muset znovu kopat. Po zahrnutí zeminou a dokončení terénních úprav nezapomeňte naprogramovat časovací jednotku, případně do systému doinstalujte dešťový senzor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *