Pergoly mohou chránit i před vedrem

Udělat si na zahradě pěkné posezení není příliš velký problém. Nábytek jde sehnat za pár stovek, případně je možné schrastit něco na půdě. I podlahu je reálné pořídit za docela dobrou cenu. Potíže může dělat zastřešení. To by totiž mělo být maximálně kvalitní, jinak nevydrží fungovat příliš dlouho.

Je potřeba vyvarovat se laciných řešení

Češi jsou národem koumáků, a tak není divu, že se často snaží na věci vyzrát tak nějak po svém. To platí mimo jiné také o venkovním zastřešení.

Běžně tak můžeme vídat na českých zahradách místo poctivého řešení pouze nataženou nepromokavou plachtu, která samozřejmě nemůže tuto funkci zastávat příliš dlouho. Dříve nebo později ji potrhá vítr, spadané větve nebo ji degradují klimatické podmínky.

Je tedy mnohem lepší v takovém případě moc neimprovizovat a raději si pořídit nějaké standardní zastřešení, třeba ve formě moderní pergoly. Ta nejenže dobře vypadá, ale zároveň dokáže svou roli hrát i dlouhá desetiletí.

Moderní materiál

Pergoly se vždy vyráběly hlavně ze dřeva, nicméně v posledních dvou dekádách se začal stále více prosazovat kov, konkrétně hliník. Jedná se totiž o vysoce odolnou, ale zároveň poměrně lehkou surovinu.

Hliníkové pergoly se mohou pyšnit opravdu dlouhou životností, a hlavně jsou bezúdržbové. Venkovní konstrukce ze dřeva je potřeba v pravidelných intervalech natírat ochrannými laky, aby se do nich nepustil hmyz nebo je neničilo slunce či déšť. V případě hliníkových pergol něco takového ovšem nehrozí.

Lepší klima

Už i klasické formy pergol dokáží ochránit před nepřízní počasí. Déšť i ostré letní sluneční paprsky dokáží být skutečně velice otravné. Nicméně stále se takto člověk neukryje před vedrem.

Řešením mohou být bioklimatické pergoly, které se od tradičních modelů liší hlavně možností regulovat proudění vzduchu pod střechou. Tento druh zastření je sice o něco dražší než klasika, ale vzhledem k tomu, že i u nás jsou letní tropy dávno standardem, těch pár vynaložených tisícovek navíc určitě stojí za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *