Jak na rekonstrukci

Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci Vašeho obydlí, čeká Vás běh na dlouhou trať. Nejedná se totiž pouze o nákladnou investici, ale také Vás čeká spousta papírování a starostí, avšak požadovaný výsledek pak stojí za to. V případě kompletní rekonstrukce bytů, domů a budov se často se setkáte s názorem, že by bylo lepší začít demolicí a vzít vše tzv. od píky. Díky našim tipům se však podobným diskomfortním řešením zaručeně vyhnete.

K celému plánu se postavte střízlivě

Největší chybou, kterou zájemci o rekonstrukci často dělají, je rozhodně ignorování možných omezení. Nejde jen o ta finanční, ale také prostorová nebo technická. Přitom je vždy maximálně důležité přizpůsobit svěřený prostor počtu jeho obyvatel, ale také stylu bydlení a preferovanému životnímu stylu. Pokud to neuděláte, nakonec jen zapláčete nad výdělkem.

Nesnažte se tedy nic provádět tzv. na efekt, ani se nezaměřujte na to, co si o vás nejspíš pomyslí návštěvy. Ony uprostřed těch zrekonstruovaných čtyř stěn žít nebudou – vy ano.

Zjistěte si vše potřebné

I když se to nezdá, do celé řady rekonstrukcí má „co mluvit“ příslušný zákon. A to zejména ve chvílích, kdy:

  • zasahujete do nosných konstrukcí celého objektu,
  • ovlivňujete svými zásahy požární bezpečnost,
  • měníte vzhled stavby,
  • zasahujete do rozvodů – jinými slovy rekonstruujete vodu, elektřinu, plyn či topnou soustavu,
  • či ovlivňujete práva jiných osob.

Dobrou zprávou je, že vám v naprosté většině případů bude stačit jen tzv. ohlášení drobné stavby. Jen opravdu velké rekonstrukce vyžadují nezbytně stavební povolení.

Rozmyslete si, kolik chcete za rekonstrukci utratit

Jen málokdo z nás má totiž k dispozici onu legendární zlatou kreditku. Mnohem spíše jsme limitování úvěrem ze stavebního spoření nebo rodinnými úsporami. Proveďte si tedy průzkum trhu a zjistěte, kolik aktuálně stojí řemeslnické práce, materiál apod. Vše přepočítávejte pokud možno na cenu za metr čtvereční. A vždy si nechte alespoň 10-15% rezervu. Během rekonstrukce se totiž téměř vždy objeví nějaký nepříjemný problém, jež se vám zaručeně prodraží. A nezáleží na tom, jestli se do všeho pouštíte svépomocí, nebo zda si k ruce vezmete řemeslníky.

Plán i náhradní plán spolu musí jít ruku v ruce

A nepodceňujte ani dobré rozvržení plánovaných činností. Jakákoli změna, kterou v průběhu stavby učiníte, totiž bude výrazně zasahovat do vašeho časového harmonogramu i vyčleněného rozpočtu.

Svépomocí nebo prostřednictvím řemeslníků?

Máte-li dostatek volného času a především zkušeností, klidně se do všeho pusťte po vlastní ose. V opačném případě vsaďte na zkušené profesionály. Jen počítejte s tím, že cena materiálu bude v tomto případě tvořit asi polovinu nákladů na rekonstrukci. Tu druhou „schramstnou“ právě řemeslníci.

Construction Tower Crane  - Engin_Akyurt / Pixabay
Jak na rekonstrukci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *