Tepelná čerpadla – alternativní způsob vytápění

Pokud jste se rozhodli stavět novostavbu či rekonstruovat Vaše bydlení, pravděpodobně stojíte před důležitými rozhodnutími. Mezi jedny z nejdůležitějších rozhodnutí patří, čím, a jak budete vytápět. Dnes se již neřeší většinou pouze otázka co nejnižších nákladů, ale také ekologie a šetrnost k životnímu prostředí. Jedním z nejúčinnějších řešení, jak tohoto dosáhnout, je využití tepelných čerpadel.

A co je vlastně ve hře? Tepelné čerpadlo může pracovat s principem vzduchu, vody nebo země. Jde-li o teplo získávané ze vzduchu, hovoříme o čerpadle vzduch/voda nebo vzduch/vzduch. Energie získávaná ze země s pomocí přirozeného tepla nebo zemního vrtu patří do kategorie země/voda a konečně čerpadla voda/voda označují teplo, získávané vody – nejčastěji se k tomuto účelu používá studna nebo velká vodní plocha.

Co si můžete dopřát

U nás se obvykle používají čerpadla vzduch/voda a vzduch/vzduch, získávání energie z vody je totiž u nás velmi náročné. Navíc jen obtížně funguje v minusových teplotách, což ovšem jiné druhy čerpadel zvládají zcela bez obtíží.

A kde nejlépe využít tepelné čerpadlo? Určitě s jeho prostřednictvím nemusíte pouze vytápět. Pomůže vám také ohřát vodu apod. Jde o jeden z nejúspornějších a přitom nejekologičtějších způsobů ohřevu, který je na našem trhu dostupný. Lze ho použít kupříkladu i k ohřevu vody v bazénu apod., rozhodně se tedy nemusíte omezovat jen na vnitřní prostory.

Spočítejte si ten správný výkon

Optimalizovaný výběr se samozřejmě neobejde bez špetky té matematiky. A jak poznat, že jste svoje čerpadlo vybrali správně? Musí vám bez obtíží pokrýt rovných 100 % tepelných ztrát u objektu, který jeho prostřednictvím plánujete vytápět.

Vezměte v úvahu také typ otopného systému. Použít je možné běžné radiátory, ale i oblíbené podlahové vytápění. A v neposlední řadě se zaměřte také na to, jakou pocitovou teplotu budete v místnostech chtít a zda budete za pomoci čerpadla vyhřívat kupříkladu i užitkovou vodu.

A od získaných parametrů se poté tzv. odpíchněte. Zároveň také do své kalkulace zahrňte i tyto faktory:

  • Venkovní teplotu v zimním období
  • Délku otopného období
  • Vnější objem vytápěné zóny budovy
  • Součet vnějších ploch konstrukcí objemu budovy
  • Podlahovou plochu všech podlaží

Vše stačí zadat do speciální kalkulačky, kterou najdete na internetu, a máte hotovo.

Nezapomeňte ani na hlučnost

I když je jednotka těchto čerpadel umístěna vždy venku, přesto se vyplatí myslet i na to, jak velký hluk dokáží vytvořit. Ptejte se proto po měření hlučnosti tepelného čerpadla a to nejen pro svou potřebu, ale i kvůli nutnému doložení pověřeným autoritám (leckdy se na tuto veličinu ptá kupříkladu stavební úřad). Přes den by hlučnost neměla přesáhnout 50 dB, v noci jen 40 dB.

Energy Saving Energy Label - MVOPro / Pixabay
MVOPro / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *