Ušijte si svůj polštářek

Zdá se vám váš byt stále stejný? Rádi byste ho ozvláštnili nějakou novou dekorací? K tomu je ideální bytový textil. Pokud jste trošku zruční, můžete si mnoho textilních doplňků sami ušít doma. Tak vyzkoušejte povlaky na polštáře, závěsy nebo jiné ozdoby, díky kterým se zase budete doma cítit pohodlně a útulně.

Šijeme jednoduchý polštářek

K ušití polštáře nepotřebujeme mnoho drahých věcí. Originální doplněk se dá vyrobit z téměř jakéhokoli kusu látky, který vám doma zbývá. Nebo jich můžete použít víc a získat tak netradiční vzor. Tvarům, barvám či velikostem se meze nekladou.

Potřebovat budete akorát krejčovský metr a šicí stroj, ačkoli u malého polštářku se můžete s trochou trpělivosti vyhnout i jemu.

Jak na to

Na papír si nakreslete předlohu – tvar a velikost polštářku. Pro povlak přidejte na každou stranu ještě 1,5 cm na záložky. Pak papír buď přišpendlete k látce, nebo si rozměry nakreslete křídou a vystřihněte dva stejně velké díly – přední a zadní. Následně k sobě tyto dva díly lícem přiložte, zašpendlete a začněte sešívat. Na poslední straně nechte v každém rohu přibližně 5 centimetrový šev. Do povlaku vložte výplň a poslední stranu buď sešijte napevno, nebo přidělejte knoflíky či našijte zip.

Pillow Face Facemask Emoji Wink  - Alexas_Fotos / Pixabay
Alexas_Fotos / Pixabay

Vhodná výplň polštáře

Polštářků je mnoho druhů a pro každý účel se hodí jiná výplň. Pro dekorační účely, nebo pro použití ke spaní či odpočinku se ideálně hodí duté vlákno. Dobře se s ním pracuje a není rychle slehlé. Používají se i polyesterové kuličky, vatelín, molitan nebo staré klasické peří. S tím už je práce ovšem mnohem složitější. V obchodech s nábytkem a textilními doplňky často seženete již hotový výplňový polštář v různých rozměrech i tvarech.

Bylinkové polštářky

Pro relaxaci můžete polštářek vyplnit i některou z bylinek. Vhodná je například levandule, která má pozitivní účinky na uklidnění. Působí proti strachu a úzkostem. Je vhodná na bolesti hlavy a pomáhá při nespavosti. Při chřipce nebo žaludečních obtížích vám zase pomůže máta. Pomáhá snižovat horečku a uklidňuje zimnici. Působí i proti křečím a nadýmání.

Bed Bedroom Sleep Woman Pillow  - emelieewestman / Pixabay
emelieewestman / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *