Moderní betonová dlažba je v kurzu více než půl století

S betonovou dlažbou se potkáváme doslova na každém kroku. S klasickou zámkovou na parkovištích a u čerpacích stanic, po moderních kamenech nejrůznějších tvarů pak chodíme v parcích, na náměstích a v zahradách. V České republice je betonová dlažba spojována především s posledními dvaceti lety, ale její historie je mnohem zajímavější a bohatší.

Již staří Římané…

Předchůdce betonu se používal již ve starověku, kdy Féničané, Řekové i Římané pro své stavby připravovali malty s přídavkem vápna. V průběhu staletí se složení betonu stále zdokonalovalo ruku v ruce především rozmachem výroby cementu. Betonová dlažba podobná té dnešní se poprvé objevuje v 19. století, kdy ji začala spolu s dalšími betonovými výrobky nabízet řada drobných výrobců. Skutečný rozmach zažívá betonová dlažba po 2. světové válce při obnově zničené infrastruktury.

Důvod byl jednoduchý – nová technologie vibrolisování dovolila rychle vyrábět velké množství vysoce pevné, odolné a rozměrově přesné dlažby, a to vše při nízkých výrobních nákladech. První masově vyráběné dlažby měly zároveň tvarové zámky, které umožňovaly rychlou a snadnou pokládku.

Dlažba, která si podmanila svět

Betonová dlažba se ukázala být skvělým řešením. V 60. letech se zámková dlažba rozšířila v Německu a o dekádu později už „zámkovkou“ masivně dláždil téměř celý svět, včetně obyvatel USA. Výrazným zlomem ve vzhledu dlažeb byla 70. léta, která do výroba přinesla barevné pigmenty a výrobní sortiment se rozšířil i na tvarově jednoduché dlažby. Betonová dlažba se tím stala stavebním materiálem s nespočtem tvarů a barev. Pro své skvělé stavební i estetické vlastnosti se rozšířila po celém světě a stala se běžnou součástí naší každodenní reality. Betonová dlažba však neztratila nic ze svého půvabu a i dnes patří k nejoblíbenějším typům venkovní dlažby.

U nás se betonová zámková dlažba začala silněji prosazovat po roce 1989. Průkopnickou úlohu při tom sehrála rybnická společnost BEST, která v České republice rozjela na začátku 90. let výrobu s využitím nejmodernějších soudobých technologií.

Space Empty Stone Floor Floor Tiles - DarkmoonArt_de / Pixabay
DarkmoonArt_de / Pixabay

Dláždíme rychle, levně a působivě

To, co stálo u kořenů historického úspěchu zámkové dlažby, zůstává v platnosti i dnes. Betonovou dlažbu lze pořídit za příznivé ceny, takže si ji může dovolit každý. Její pokládka je přitom snadná a při troše šikovnosti ji zvládne každý. Betonové dlažby se vyrábějí v celé řadě tvarů a barev, jejichž vhodnou kombinací lze vytvářet fantastické vzory. I ta nejobyčejnější příjezdová cesta nebo nejzapadlejší dvorek se tak rázem může změnit v malé umělecké dílo. A především se betonová dlažba vyznačuje mimořádnou trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním vlivům. Tahle dlažba prostě něco vydrží!

Nepodceňte pokládku

Platí to ovšem jenom tehdy, pokud je pokládka provedena správně. Jestliže se rozhodnete dláždit svépomocí, určitě byste si měli celý postup detailně prostudovat a vlastní akci pořádně naplánovat. Tak například jiné zásady platí pro dlážděné plochy určené čistě pěším a jiné pro dlažbu, na níž lze předpokládat pohyb vozidel. Podle předpokládané zátěže je potřeba zvolit správné složení kamenných drtí a výšku jednotlivých vrstev v podloží. Rozdíl je také v tloušťce dlažby. U pojezdových ploch je doporučována výška 8 cm, u ploch pro pěší provoz stačí 3,5 až 6 cm. Význam má dokonce i to, jakým pískem zasypete spáry. V písku obsahujícím vápenné či hlinité příměsi brzy začne růst plevel, a to vám jistě radost dělat nebude. Pokládku zkrátka nesmíte podcenit, jinak ani ta nejkvalitnější a nejkrásnější dlažba nebude svou funkci plnit dobře. Budete-li mít sebemenší pochybnosti, obraťte se na výrobce pro radu či přenechejte realizaci profesionálům.

Floor Hallway Corridor Foyer House - Tama66 / Pixabay
Tama66 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *