Dřevěné stavby na zahradu patří
Pergoly, altány, zahradní domky, dřevěné garáže, nářaďové domky jsou v dnešní době již běžnou součástí mnoha zahrad. Dřevo do zahrady neodmyslitelně patří a vypadá mnohem lépe, než stavby z cihel nebo betonu. Se dřevěnými stavbami dodáme na zahradu další součást přírody, která jí doplní svou krásou. Dřevo je ale nutné opatřit nátěry, které ho uchovají v původní podobě, jinak nám příliš dlouho nevydrží.
Ne vždy je však nutné opatřovat dřevo krycí vrstvou. Některé druhy (zejména ty tropické) se totiž umí před nepřízní počasí ochránit zcela samy. Jen u toho trochu změní barvu. A jak se tedy rozhodnout pro jednu nebo pro druhou variantu?
Když chcete vsadit na krásu přírodního dřeva
Jestliže nechcete mít s péčí o své dřevěné zahradní prvky žádnou práci, volte tropické dřevo. Typickým zástupcem je teak, jež je dnes už běžně k dostání v každém lepším hobbymarketu. Pochází z Asie a domorodci ho zde využívají například pro stavbu lodí nebo venkovních konstrukcí, už nichž je požadována dlouhodobá pevnost a odolnost. Jde typicky o mosty, železniční náspy apod.
Teak příliš péče nepotřebuje
Jakmile se tak setká s nepřízní počasí (vlhkostí, mrazem silným slunečním zářením apod.), potáhne se v rámci několika měsíců oxidovanou vrstvou. Ta zabrání pronikání negativních vlivů hlouběji do dřeva a ochrání ho tak před poškozením. Barva dřeva se však z původní medově hnědé až medově-zlaté změní ve stříbro šedou.
Nejde však o trvalý stav. Pokud se někdy v budoucnu rozhodnete krásu teaku obnovit, stačí tuto poměrně tenkou vrstvu jednoduše zbrousit, opatřit dřevo ochranným nátěrem (nejlépe v podobě teakového oleje) a váš nábytek bude zase jako nový.
Nový nebo recyklovaný teak? Obojí má své výhody
Teak v ČR můžete pořídit ve dvou provedeních. Ta první pracuje se zcela novým materiálem, který nikdy předtím nebyl použit na nic jiného. Jde o dřevo bez kazů, ovšem samozřejmě výrazně dražší. A jak tedy ušetřit?
Vsaďte na teak recyklovaný. Ten byl již předtím nejméně jednou používán. Nejčastěji jde o lodě, jež byly vyřazeny z běžného provozu. Domorodé pramičky jsou poté přetvořeny na zahradní nábytek, základy zahradních staveb a další užitečné prvky. Jen jim musíte čas od času odpustit nějakou tu nedokonalost.
Jak na péči o běžné dřevo
Jestliže se vám do exotiky investovat nechce, pak si pořiďte klasický smrk, modřín, dub nebo třeba buk. Počítejte však s několika důležitými body péče. Tím prvním je dobrá izolace „od nohou“. Právě tudy by totiž mohla ze země vzlínat vlhkost a vpíjet se do dřeva.
Opatřete si také vhodné mořidlo nebo ochranný nátěr a nejméně dvakrát za sezónu s ním dřevěný zahradní nábytek ošetřete. A nezapomeňte ani na kontrolu spojů. Zejména měkké dřevo začíná vrzat leckdy už po prvním roce používání. Mějte tedy v záloze připravenu sadu nářadí.