Hledáte dokonalou zbraň pro hubení škůdců? Zkuste vzduchovku

Vzduchové pušky jsou mezi lovci, soutěžními střelci a nadšenci do vzduchových zbraní stále oblíbenější. Využijí je ale i ti, kteří se potřebují zbavit drobných škůdců, kteří jim ničí úrodu. Jsou také ideální volbou pro ty, kteří chtějí trénovat své střelecké dovednosti s minimálními náklady a hlukem. Vzduchové pušky vystřelují kuličky nebo diabolky a jako pohonnou hmotu používají stlačený vzduch nebo plyn. Díky tomu jsou tišší než tradiční střelné zbraně a poskytují větší přesnost.

Na vzduchovku nepotřebujete zbrojní průkaz

Vzduchovka patří k volně prodejným zbraním. To je dobrá zpráva, protože si ji můžete používat, aniž byste se museli jakkoliv prokazovat. Vzduchové pušky jsou také mnohem levnější než klasické střelné zbraně. Kromě toho je střelivo pro vzduchovky široce dostupné a ani to není drahé. Vzduchovka vám poskytne větší přesnost než třeba flobertka. Je to dáno především její delší hlavní, díky které ji také můžete snáze vybavit optikou – například kolimátorem nebo puškohledem. To je neocenitelné, protože malí škůdci jsou plaší a nepřiblíží se na dosah.

Optimální výkon zbraně na škůdce

Na drobné škůdce si určitě pořiďte dlouhou vzduchovku s kalibrem alespoň 5,5 mm. Ta má vysoký výkon a díky preciznímu zpracování s ní snadno zamíříte i na delší vzdálenost. Z hlediska výkonu vzduchovkám v těchto kategoriích mohou konkurovat snad jen flobertky, které ale podléhají registraci. Silnější flobertky spadají do stejné kategorie jako revolvery a plynové pistole, tedy do kategorie C. Ty starší, které ještě mají úsťovou rychlost do 7,5 J, jsou stále zařazovány do kategorie D.

Na špačky nebo na vrabce?

Při výběru vzduchovky na škůdce je potřeba si rozmyslet, jestli s ní chcete drobné škůdce jen postrašit a vystřelit do hejna, anebo je vaším cílem, některé z nich také trefit. Tomu přizpůsobte výkon vzduchovky, ale také střelivo. Kromě vzduchových pušek, existují také vzduchové pistole, které mohou na rozehnání ptactva bohatě stačit. Je třeba také připomenout, že ke vzduchovým puškám je nutno přistupovat se stejnou úctou jako ke každé jiné zbrani a používat je v souladu se všemi platnými předpisy. Při střelbě na škůdce musíte brát v úvahu také to, zda se v blízkosti nenacházejí lidé nebo zvířata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *