Jak na rekonstrukci
Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci Vašeho obydlí, čeká Vás běh na dlouhou trať. Nejedná se totiž pouze o nákladnou investici, ale také Vás čeká spousta papírování a starostí, avšak požadovaný výsledek pak stojí za to. V případě kompletní rekonstrukce bytů, domů a budov se často se setkáte s názorem, že by bylo lepší začít demolicí a vzít vše tzv. od píky. Díky našim tipům se však podobným diskomfortním řešením zaručeně vyhnete.
K celému plánu se postavte střízlivě
Největší chybou, kterou zájemci o rekonstrukci často dělají, je rozhodně ignorování možných omezení. Nejde jen o ta finanční, ale také prostorová nebo technická. Přitom je vždy maximálně důležité přizpůsobit svěřený prostor počtu jeho obyvatel, ale také stylu bydlení a preferovanému životnímu stylu. Pokud to neuděláte, nakonec jen zapláčete nad výdělkem.
Nesnažte se tedy nic provádět tzv. na efekt, ani se nezaměřujte na to, co si o vás nejspíš pomyslí návštěvy. Ony uprostřed těch zrekonstruovaných čtyř stěn žít nebudou – vy ano.
Zjistěte si vše potřebné
I když se to nezdá, do celé řady rekonstrukcí má „co mluvit“ příslušný zákon. A to zejména ve chvílích, kdy:
- zasahujete do nosných konstrukcí celého objektu,
- ovlivňujete svými zásahy požární bezpečnost,
- měníte vzhled stavby,
- zasahujete do rozvodů – jinými slovy rekonstruujete vodu, elektřinu, plyn či topnou soustavu,
- či ovlivňujete práva jiných osob.
Dobrou zprávou je, že vám v naprosté většině případů bude stačit jen tzv. ohlášení drobné stavby. Jen opravdu velké rekonstrukce vyžadují nezbytně stavební povolení.
Rozmyslete si, kolik chcete za rekonstrukci utratit
Jen málokdo z nás má totiž k dispozici onu legendární zlatou kreditku. Mnohem spíše jsme limitování úvěrem ze stavebního spoření nebo rodinnými úsporami. Proveďte si tedy průzkum trhu a zjistěte, kolik aktuálně stojí řemeslnické práce, materiál apod. Vše přepočítávejte pokud možno na cenu za metr čtvereční. A vždy si nechte alespoň 10-15% rezervu. Během rekonstrukce se totiž téměř vždy objeví nějaký nepříjemný problém, jež se vám zaručeně prodraží. A nezáleží na tom, jestli se do všeho pouštíte svépomocí, nebo zda si k ruce vezmete řemeslníky.
Plán i náhradní plán spolu musí jít ruku v ruce
A nepodceňujte ani dobré rozvržení plánovaných činností. Jakákoli změna, kterou v průběhu stavby učiníte, totiž bude výrazně zasahovat do vašeho časového harmonogramu i vyčleněného rozpočtu.
Svépomocí nebo prostřednictvím řemeslníků?
Máte-li dostatek volného času a především zkušeností, klidně se do všeho pusťte po vlastní ose. V opačném případě vsaďte na zkušené profesionály. Jen počítejte s tím, že cena materiálu bude v tomto případě tvořit asi polovinu nákladů na rekonstrukci. Tu druhou „schramstnou“ právě řemeslníci.