Denní světlo jako řešení Vašich problémů

Světlovody na trhu už nějakou dobu zaujímají čestné místo. Zejména proto, že spousta lidí si začíná uvědomovat, jak nešetrně se chováme k životnímu prostředí a tímto prostředkem jej můžeme nemálo šetřit. Navíc pokud zvolíme kvalitní světlovod, ušetříme tím i na účtech za elektřinu. Množství světla, které světlovod do místnosti přivádí, závisí samozřejmě na tom, jaké je jeho vnitřní rozvržení.

Ty skutečně kvalitní jsou doslova prošpikované množstvím odrazových ploch, takže zachytí opravdu i ten sebemenší paprsek slunečního světla a s nezměněnou silou vám ho přinesou do interiéru.

Co je to vlastně ten světlovod

V zásadě si ho můžeme představit jako jakýsi tubus, vyrobený z velmi ohebného materiálu. Nejde o žádnou „statickou trubku“, ale mnohem spíše o flexibilní a ohebný model. Tak flexibilní, že se snadno ohne i za roh – a to v případě potřeby i více než jednou. I do pokoje na severní straně domu tak můžete přinést svěží sluníčko z jihu. A to celoročně.

Se světlovody si okna vyrobíte absolutně kdekoliv

Princip osazení světlovodů je doopravdy jednoduchý. Zpravidla postačí prorazit malý otvor ve střešní konstrukci (nebo ve vhodně orientované stěně), a máte hotovo. Vše by se samozřejmě mělo odehrávat pod taktovkou profesionálů. Jinak hrozí vznik tepelných mostů i nepříjemné zatékání.

Ovšem odborníci nic podobného nedopustí a dokáží světlovod ustavit opravdu kamkoliv. Získáte tak další okno s libovolným vyústěním. Bez obtíží tak můžete načerpat energii ze slunce třeba uprostřed obývacího pokoje. Ve dne tak s jeho pomocí s přehledem vynahradíte denní svícení.

Ne vždy je však takovéto umístění možné. Buďte tedy připravení na různé eventuality a jedním dechem přemýšlejte i nad náhradními řešeními. Vyplatí se vám to.

Jak je zajištěn optimální rozptyl slunečních paprsků

Na konci každého světlovodu najdete kupoli z reflexivního materiálu. Nejčastěji jde o sklo s broušenými ploškami. Právě jeho prostřednictvím se sluneční paprsky rozptýlí všude tam, kde je jich třeba, odkáží pokrýt opravdu značný úhel, rozhodně tedy nepůjde jen o jeden „světelný bod.“

Leckdy je možné si připlatit i za různá nadstavbová řešení – například za speciálně řešené kopule, jež odrazí světlo opravdu do všech koutů místnosti. Může jít o mnohem praktičtější prvek, než se na první pohled zdá.

Na co si dát při pořizování světlovodu pozor

Na našem trhu lze najít řadu různých výrobců těchto šikovných pomocníků. A i když jsou jejich produkty navzájem velmi podobné, určitě je nedoporučujeme kombinovat. Hotové sestavy nebývají zdaleka tak funkční, jak si od nich slibujeme, a navíc neoslní ani životností. Vždy je proto lepší sázet jen na modely od jednoho výrobce. Nebudete pak zklamáni.

Sunset Sea Frozen Sunlight Light  - Andhoj / Pixabay
Andhoj / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *