Jak na výběr dřevěných palubek do interiéru i exteriéru?

Pokud se chcete pustit do rekonstrukce podlahy či naopak chystáte stavbu nové terasy, v obou případech se nevyhnete výběru dřevěných palubek. Aby však vaše snaha nepřišla vniveč, vyplatí se věnovat pozornost jejich výběru, díky kterému může vaše nová podlaha či stavba vydržet i desítky let.

Na terasu pouze kvalitní prkna

Stavba terasy sice není složitá, ale i tak není radno ji zanedbávat. Důležitý je především výběr materiálu, který ke stavbě vyberete. Levná terasová prkna vám totiž nedokážou nabídnout takovou odolnost a tím pádem ani životnost.

Největším nepřítelem dřevěné terasy jsou zejména různé vlivy počasí, jako je vítr či vlhkost, která kvalitu dřeva značně snižuje. Proto je lepší vybírat mezi odolnějšími druhy, mezi které se řadí například teak, které nabízí větší škálu barevných odstínů, ale i struktury. Na druhou stranu je náchylnější vůči UV záření, kterému se v exteriéru nedá vyhnout, a tudíž ho je nutné adekvátně ošetřit různými nátěry.

U podlahy vybírejte pouze odolné druhy dřeva

I v interiéru je třeba vybírat pečlivě typ dřeva, který použijete k pokládce dřevěné podlahy. Ta je běžně považována za mnohem odolnější než jiné druhy, díky čemuž vám může vydržet klidně i 80 let. Obvykle se ale nejedná o zrovna levnou záležitost. Většina podlah se totiž vyrábí z dubového či exotického dřeva, jehož cena se může vyšplhat i na opravdu vysoké částky.

Můžete také umístit speciální PVC terasový koberec na terasu pro extra ochranu a dekoraci.

Levnější variantou jsou pak smrkové palubky, které je možné využít jak uvnitř, tak i ve venkovních prostorech. Pokud však hledáte podlahu do abnormálních prostor jako je třeba sauna, je nutné vybírat i speciální podlahu. V tomto konkrétním případě budou vhodné například saunové palubky, které jsou k tomuto účelu určené.

Nezapomínejte na správnou péči a údržbu

Aby vám podlaha či terasa vydržela déle než pár let, je třeba ji věnovat náležitou péči. Ta zahrnuje nejen pravidelnou údržbu, ale i ošetření, které ji alespoň částečně ochrání před vnějšími vlivy. Vhodný je například osmo olej na podlahy, díky kterému je podlaha odolná před poškrábáním, ale i již zmíněnou vlhkostí. Její aplikaci navíc zvládnete svépomocí, takže ušetříte i náklady za služby řemeslníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *