Jak vybrat ten správný centrální vysavač

V současné době, kdy je trh přesycen naprosto vším a především tím, co běžný uživatel ani nepotřebuje, je někdy přímo nadlidský úkol orientovat se v nabídce vysavačů. V případě těch centrálních je situace o něco jednodušší.

Na trhu existuje jen několik kvalitních výrobců centrálních vysavačů, prověřených časem, zkušenostmi a vyznačujících se stoprocentní kvalitou. Spousta dalších nabízí to, co ti velcí prodávali již před lety nebo naopak zavrhli jako slepou cestu vývoje, která na kvalitu výrobků neměla valný vliv. Na co si tedy dát při výběru toho správného stroje pozor?

Výběr z hlediska kvality vysávajícího agregátu

  • Filtrace

A její samotný proces a účinnost se kterou dokáže nečistoty “zpracovat” je směrodatnou a tou nejdůležitější veličinou, která nekompromisně určuje kvalitu centrálního vysavače.

V tomto bodě má značný náskok tzv. cyklonová separace. Nenechte se zmást různými anticyklony, ultracyklony či pravými a levými cyklony, proces jako takový musí splňovat určité technologické parametry, aby se dal nazvat systémem na odlučování nečistot. Princip spočívá v tom, že nasátý vzduch s nečistotami do filtru “nepadá” či není vháněn přímo, ale “víří” po vnitřních stěnách. Těžší nečistoty zůstávají v prachovém kanystru, zatímco mikroskopické částice se zachytávají na stěnách filtru, čímž je dosaženo maximálního efektu.

Navíc někteří výrobci dodávají filtry tzv. pohyblivé s větší filtrační plochou ze speciálních materiálů (např. Gore-Tex), čímž je účinnost ještě vyšší než u látkových a pevných filtrů.

  • Sací výkon

Další důležitý parametr, který úzce souvisí s kvalitním vysáváním. Ten je dán mimo jiné i příkonem elektromotoru turbíny a u něj platí, že čím vyšší parametr, tím i vyšší spotřeba elektrické energie. I zde mají centrální vysavače co nabídnout. Kvalitní stroje se totiž nemusejí pyšnit astronomickými hodnotami příkonu, protože dokáží s nižšími náklady na spotřebu totéž a lépe než levnější agregáty, ohromující vás svými vyššími parametry.

  • Minimální hlučnost celého systému

Přestože na kvalitu úklidu vašeho bytu nebo domu má zanedbatelný vliv, přesvědčí spoustu potencionálních zájemců o centrální vysavač právě její nízká hodnota. Právě z toho důvodu, že agregát vysavače je vybaven tlumičem a navíc je umístěn zcela mimo obytný prostor, slyšíte pouze syčení vzduchu v hadici, což nijak nebrání např. ve sledování televize či telefonování.

Výběr z hlediska druhu vysávaných nečistot…

…rozdělujeme v zásadě dvě metody úklidu: metodu suchého sání a metodu vysávání za mokra.

  • Suché sání

Bývá tradiční a nejčastější formou úklidu pro svoji jednoduchost, snadnou manipulaci a účinnost. Umožňuje zvládat úklid rychle, spolehlivě a především hygienicky čistě, vše s ohledem na bezpečnou a stoprocentní likvidaci alergenů všeho druhu. Právě v případě suchého sání platí všechna superlativa, která jsme uvedli výše ve výhodách centrálního vysavače.

  • Mokré sání

Využívá zažité dogma z minulosti, že “co je mokré, to je čisté”. Neplatí však, že vodou lze vyčistit vše a navíc nastává problém – u suchého sání neexistující – co s vysátou vodou. Pouze kvalitní dodavatelé centrálních vysavačů mají tento problém zcela spolehlivě vyřešen a proto je důležité již při výběru vysávajícího agregátu klást důraz na důkladné odvedení mokrých nečistot.

Výběr z hlediska likvidace odpadu

Na trhu existují vysavače, které dokáží automaticky odsáté nečistoty odvést přímo do kanalizace.

Probrali jsme základní parametry, které jsou určující pro výběr toho správného centrálního vysavače. Pokud již máte svého favorita, kterému dáte přednost před ostatními, je již prakticky vyhráno, protože vše ostatní Vám již spolehlivý dodavatel rád nabídne sám. A nenechte se mýlit – centrální vysavače mají letitou historii a používají se i průmyslově.

Jeden myslel na “Jak vybrat ten správný centrální vysavač

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *